Har du lyst til at gøre en forskel for børn hos os? Er du fagligt stærk inden for læsning samt dansk som andetsprog – og brænder du for at støtte elevernes sproglige udvikling? Så er det måske dig, vi mangler på Bolderslev Skole.
Om Bolderslev SkoleVi er en enkeltsporet folkeskole med 140 skønne elever fra 0. til 6. klasse, hvoraf 70 børn går i vores SFO. Du vil blive en del af en personalegruppe på 20 kollegaer – lærere, pædagoger og andet personale – som alle er med til at gøre en forskel på skolen.
På skolen lægger vi vægt på, at god trivsel for både børn og voksne er fundamentet for læring. Det betyder, at vi tager afsæt i et godt samarbejde mellem skolens medarbejdere, forældre/bestyrelse og ledelse, og det er det værdiregelsæt, vi arbejder efter i hverdagen.
Hos os går elever med både gode forudsætninger og særlige behov i skole sammen. Det stiller krav til dine kompetencer inden for god klasserumsledelse og relationsdannelse, og det forventer vi, at du både kan og vil arbejde med i din undervisning.
På skolen har alle børn en skole-iPad, som bruges som et naturligt undervisningsredskab i dagligdagen.
Om jobbetVi søger en lærer med
- kompetencer inden for læsevejledning, som kan indgå i skolens arbejde med læsestrategier, faglig læsning og læseløft – både i indskoling og på mellemtrin.
- Hvis du ikke allerede er uddannet læsevejleder, men har interesse for området, er det muligt at tage uddannelsen i forbindelse med ansættelsen.
- stærk faglighed i dansk som andetsprog, som har erfaring med sprogudvikling hos tosprogede elever og gerne med undervisning i modtagelsesklasse eller supplerende sprogstøtte.
Dine opgaver vil bl.a. være at
- planlægge og gennemføre undervisning i faget dansk og dansk som andetsprog
- varetage vejledningsopgaver og sparring med kolleger
- bidrage til udviklingen af inkluderende læringsmiljøer
- deltage aktiv i skolens faglige og pædagogiske fællesskab
Stillingen indeholder timer i både indskoling og mellemtrin.
Om digVi forventer, at du
- er læreruddannet og gerne har efter-/videreuddannelse inden for læsevejledning og/eller dansk som andetsprog
- har linjefag i dansk
- er en stærk klasserumsleder
- møder eleverne med tydelighed, nysgerrighed og anerkendelse
- er systematisk, initiativrig og god til at skabe relationer
Hvis du samtidig har kompetencer indenfor musik, billedkunst eller natur & teknologi, bliver vi ekstra glade – det er en fordel, men ikke en forudsætning.
Når du er begyndt, regner vi med, at det både kan ses og høres, for du bruger dit faglige fundament godt og reflekteret. Når du møder elever, kollegaer og forældre, kan det mærkes, at du er en lærer, der vil eleven og den gode relation.
Vi kan tilbyde- en skole med engagerede kolleger, hvor faglighed og fællesskab går hånd i hånd
- en ledelse, der bakker op om pædagogisk udvikling
- mulighed for efteruddannelse – bl.a. læsevejleder, hvis det er relevant
- en arbejdsplads med fokus på trivsel og udvikling – både for elever og ansatte
Løn- og ansættelsesvilkårLøn- og ansættelsesvilkår i forhold til gældende overenskomst.
Der er tale om en fuldtidsstilling.
Vi gør opmærksom på, at der forud for ansættelsen vil blive indhentet børne- og straffeattest, og at ansættelse er betinget af, at denne er tilfredsstillende.
Yderligere oplysninger Har du lyst til at vide mere eller besøge skolen, så er du velkommen til at kontakte skoleleder Søren Buchholdt på tlf. 7376 8325 eller
sbuch@aabenraa.dk.
Du kan læse mere om Bolderslev Skole på Skolens hjemmeside:
www.bolderslevskole.dkAnsøgningSend din ansøgning, cv, og uddannelsesbevis samt øvrige relevante bilag via linket senest den 25. januar 2026.
Ansættelsessamtaler forventes at blive afholdt 28. januar 2026.
Kommunens mission er, at vi sammen skaber Det Gode Liv.
Er du tilflytter, vil vi gerne, at du falder hurtigt og godt til. Derfor har vi en række tilbud til
dig - og dem der eventuelt flytter med.