Gå til sidens indhold

Langeland Kommune

Langeland Kommune

Skibsfører søges til Strynøfærgen


Langeland Kommune søger en dygtig navigatør til vores færge – er det dig?


Langeland Kommune søger en skibsfører/styrmand til at indgå i tørnen sammen med vores øvrige faste besætning med tiltrædelse 1. december 2026
 

Om overfarten & Strynøfærgen

Strynøfærgen besejler Strynø, der med 220 øboer er en aktiv og levende ø, hvor færgen varetager en essentiel funktion som øboernes livline. Vi lægger stor vægt på, at vi som færgepersonale er servicemindede og imødekommende overfor både øboer og besøgende til øen.
Vores færge er en velholdt og velsejlende snart 14-årig færge på 310 BT med plads til 14 biler og 98 passagerer. 
 

Om jobbet

Du vil indgå i en gruppe på 7 faste besætningsmedlemmer, samt 2-3 timeafløsere. 
Færgen bemandes af to besætningsmedlemmer, der til middag skifter funktion imellem dæk og bro, således at man er skibsfører en halv dag og styrmand en halv dag. 

Bro – skibsfører:
  • Færgens sikre sejlads, herunder manøvrering ved havneanløb 
  • Skibsføreransvar overfor passagerer & gods
  • Lastning, herunder overblik over farligt gods og lastekonditioner

Dæk – styrmand:
  • Servicering og billettering af rejsende 
  • Registrering af passagerer og last samt billettering
  • Håndtering af pakker og gods på vogne

Øvrige opgaver:
  • Til- og afrigning af færgen
  • Mindre vedligehold af færge og maskineri, herunder bl.a. renholdelse og smøring

Tørnen fastlægges 3 md. i forvejen og der er mulighed for at have indflydelse på ferie og fritørn samt at bytte vagter indbyrdes.
Vi oplever selv at vi har et uformelt og godt arbejdsklima om bord, hvor der ikke er langt fra tanke til handling.
 

Vi forventer at du

  • Har sønæringsbevis som minimum Kystskipper eller Færgenavigatør
  • Er i besiddelse opdaterede relevante STCW-certifikater til indenrigs færgefart
  • Er serviceminded og tydelig overfor vores passagerer
  • Kan arbejde selvstændigt, ansvarligt og tage initiativ når det kræves
  • Har kendskab og lyst til at arbejde med ISM/SMS 
  • Har flair for og kendskab til manøvrering af mindre skibe
 

Vi tilbyder dig

  • Samarbejde med gode kollegaer
  • Afvekslende arbejdsdage
  • Alsidige arbejdsopgaver
  • Tørn med lange vagter og efterfølgende gode vagtfrie perioder
 

Løn og ansættelse

Stillingen er en fastansættelse i en fuldtidsstilling, med tiltrædelse pr. 1. december 2026.
Arbejdstiden fastlægges ud fra en årsnorm. Du kender altid din vagtplan 3 måneder forud.

Løn- og ansættelsesvilkår jf. gældende overenskomst og principperne for lokal løndannelse.
Lønnen fastsættes efter individuel forhandling med udgangspunkt i Overenskomst for maritimt personale, samt gældende lokalaftale.

Startlønnen for en skibsfører i denne stilling forventes at ligge mellem 38.000-40.000 kr. om måneden (ekskl. pension), afhængigt af erfaring/lønanciennitet.

Efter 3 måneder tildeleles, jf. gældende forhåndsaftale, et kvalifikationstillæg for lokalt kendskab, svarende til ét løntrin.

Herudover vil der være mulighed for forhandling af individuelle tillæg baseret på relevante kompetencer.

Bemærk: Ansættelse er betinget af tilfredsstillende straffeattest
 

Praktisk information

  • Ansøgningsfrist: 15. oktober 2026
  • Ansættelsessamtaler: uge 44
 

Spørgsmål?

Hvis du vil høre nærmere om stillingen, er du velkommen til at kontakte konstitueret chefskipper Jonny Christensen på

Overvejer du at flytte med jobbet?
I Langeland Kommune skaber vores levende lokalsamfund gode rammer for dig og din families hverdag. Uanset hvor du slår dig ned er der smuk natur, fællesskab, foreningsliv og masser af plads til udfoldelser og oplevelser.

Gå på opdagelse i alt det, Langeland Kommune har at tilbyde dig og din familie på Flyt til Langeland og Strynø.